Pečující hrdinky jsou odolnější a propojené napříč Českem
Výsledky projektu Pečující hrdinky – Globus Lepší svět
Vzdělávací a podpůrný program pro rodiče dětí s těžkým handicapem pomohl 30 rodinám z celého Česka lépe zvládnout náročnou koronavirovou dobu.
Akademie Spiralis Pečující hrdinky již druhým rokem podpořená z programu Globus Lepší svět poskytla bezpečný prostor ke sdílení trápení i radostí v životě pečujících pod vedením oceňovaných odborníků. Pečujícím přinesla do každodenního života řadu osvědčených metod, jak zvládat náročnou životní situaci a nebýt na to sám.
Přestože akademie probíhala v on-line formátu, účastnice se natolik sblížily, že se potkávají doposud a jsou si vzájemně oporou i po skončení projektu.
Vedle vzdělávacího kurzu se uskutečnila konference Žijeme v koronadobě a proběhla mediální kampaň na podporu pečujících Pečovat a Žít.
“Jsem vděčná, že jsem potkala Spiralis. Mám teď nové přátele mezi pečujícími. Tušila jsem, že postižené děti mají i jiné rodiny, ale teď vím, s čím se perou. Poznala jsem, že v tom nejsem sama a hlavně, co mám dělat, abych se zbytečně nevyčerpávala. Díky Globusu, že podporuje nás pečující. Tenhle kurz mi změnil život, přála bych ho všem rodičům”, říká absolventka akademie Michaela Mocková.
Akademie Spiralis Pečující hrdinky vznikla s finanční podporou programu Globus Lepší Česko na míru pečujícím z celého Česka.
Na začátku proběhl výběr 30 nejpotřebnějších rodin, jejichž členové pak vstoupili do bezplatné on-line akademie. Tady rodiče získali potřebné vědomosti a podporu v oblastech:
zvládání stresu, emoční odolnosti, komunikace, prezentace a vyjednávání. Celkem 16 rodin získalo příspěvek pro své děti na 640 hodin asistence, kterou využily k nerušené výuce, odpočinku a dalším potřebným aktivitám.
Více než 40 hodin výuky, odborné podpory a provázení získala každá z účastnic. Zároveň proběhla mediální kampaň. V té jsme informovali širokou veřejnost o náročné situaci pečujících prostřednictvím spotů, které odvysílala Česká televize. Celkem 60 relací spotu oslovilo téměř 2, 5 milionu diváků.
Projekt se uskutečnil v období červenec 2021 do srpna 2022.
Co se v rámci projektu podařilo – shrnutí v číslech:
- 30 rodin s dětmi s vážným postižením získalo profesionální rozvojovou a stabilizující podporu.
- 16 rodin s dětmi s postižením získalo příspěvek na asistenci.
- 40+ hodin vzdělávání a odborné podpory pro každou účastnici
- 11+ vzdělávacích a rozvojových setkání
- 640 hodin asistence, na kterou rodiče získali příspěvek.
- 1 vybraná úspěšná absolventka z Olomouckého kraje, která reprezentuje hlas pečujících, získala možnost natočit videovýzvu. Cílem je informovat veřejnost o tom, jak se může chovat k lidem s autismem a jejich doprovodu. Video s názvem Nejsme ZOO – Judita Nováková Tichá
- 70 účastníků – pečujících rodičů na konferenci Žijeme v koronadobě – o podpůrných mechanismech nejen v pandemické době, kterou Spiralis uspořádal i s podporou programu Globus Lepší Svět. Zpráva z konference zde.
- Odkaz na záznam vystoupení řečnice 9. Konference Žijeme v koronadobě 2.11.2021 – Jarmila Neuwirthová
- 33 členů skupiny Pečující hrdinky na Facebooku se propojilo napříč celým Českem a pravidelně se setkávají i po skončení projektu.
- 2 361 936 televizních diváků vidělo spot upozorňující na situaci neformálních pečujících v České republice, který vznikl s účastnicemi předešlého projektu v rámci podpory programu Globus Lepší svět v roce 2020.
- 60 x odvysílala Česká televize zmíněný spot na různých kanálech v rámci charitativní podpory neziskových organizací v období 12. – 25. července 2021 Celá verze dokumentu Pečovat a Žít.
Prospěšná organizace Spiralis je od roku 2017 oporou pečujícím v jejich náročné situaci, poskytuje jim nejen podporu, ale také je provází obhajováním jejich práv, což umožňuje kvalitnější život celé rodině.